Družinka – oddíl – středisko a výše

Družinka je nejmenší jednotka skautského systému. Do vedení patří rádce (rádkyně) a podrádce (podrádkyně) a dále jsou ostatní členové. Ti mohou mít různé funkce: pokladník, nástěnkář, kronikář a nebo i neoficiální jako např. bavič, vědec, knihomol, tahač a pod.

Více družin se spojuje do jednoho oddílu. V čele je vůdce oddílu a jeho zástupce plus oddílová rada. Ti všichni se starají o program, organizování tábora nebo řešení různých větších i menších problémů.

Středisko sdružuje více oddílů z okolí. Vedení tvoří vůdce střediska a zástupce vůdce střediska a středisková rada. Bez nich bychom byli nahraní. Zajišťují všechno od hospodaření a pojištění členů až po hledání zajímavých aktivit.

Všechny střediska v Česku jsou spojena ve velké organizaci: Junák – svaz skautů a skautek ČR. Ústředí Junáka je samozřejmě v Praze. O všechno se tam stará starosta, náčelník a náčelní skautů.

Skauting je ale celosvětová organizace a existuje ve většině zemích. Skautky patří do WAGGGS ( World Association of Girl Guides and Girl Scouts ) se základnou v Londýně. Skauti a skautky dohromady patří do WOSM ( World Organisation of Scout Movement ) v Ženevě. Pak existuje ještě jedna organizace sdružující všechny oldskauty – ISGF (International Scout and Guide Fellowship) se sídlem v Bruselu. Prvním světovým náčelníkem byl lord Robert Baden Powel, zakladatel skautingu jako takového, a díky němu je dnes skautské hnutí ve více než 200 státech světa a skýtá přes 40 milionů dětí a dospělých. 

Znaky jednotlivých organizací, které v podobě nášivek nosíme taky na kroji:

         Skautky                     Skauti                    Oldskauti