Příroda

VELRYBKA
1. podívej se na tohle video https://www.youtube.com/watch?v=xFPoIU5iiYQ

2. zkus si za celý den nasbírat odpadky, kolik odpadu za den vyprodukuješ, roztřiď je správně do kontejnerů a popřemýšlej, zda-li je opravdu nutné, všechno tyto odpadky produkovat, myslíš, že by to šlo i jinou cestou? Jakou? Co bys mohla změnit?

3. Vyzkoušej si navrhnout svůj vlastní plakátek, kterým bys lidi přiměla uvědomit si, co se s veškerými odpadky děje, kde mizí.

4. Až budeš mít náladu nachystej si papír a pastelky a pusť si do pozadí tohle: https://www.youtube.com/watch?v=R5rGICvc9ro , představ si krásnou temnou hlubinu moře, někde v této chladné indigové modři se ukrývá velryba, namaluj ji, jak by podle tebe vypadala?

Image result for the whale illustration

KRÁSY PŘÍRODY 🌼 🌼 🌼
Přestože je od nynějška zákaz vycházení, krátká procházka ničemu neuškodí, ba naopak velice prospěje. Vem sourozence, rodiče, prarodiče nebo svého domácího kamaráda a podnikni nějakou alespoň kratičkou procházku. Venku nádherně svítí sluníčko, společně s lehkým jarním vánkem. Začíná čas, kdy vykvétají první jarní kvítky, poznáš nějaké? Vem si s sebou na procházku foťák nebo blok s pastelkami a zkus si květinky zaznamenat, potom zkus doma najít, jak se květinky jmenují.

STOPY ZVÍŘÁTEK
Přemýšlela jsi někdy od koho tak mohou být stopy, na které jsi narazila při procházce lesem? Zkus si vyluštit zašifrované názvy zvířat a správně přiřaď stopy, hodně štěstí 🙂 .

PTÁCI

-Poznej ptáčky, správné odpovědi jsou zašifrované

Image result for sýkora konadra
1)
Image result for hýl obecný
2)
Image result for brhlík lesní
3)
Image result for drozd kvíčala
4)
Image result for skřivan polní
5)
Image result for kukačka obecná
6)
Image result for jiřička obecná
7)
Image result for sojka
8)
Image result for konipas luční
9)
Image result for pěnkava obecná
10)

Správné odpovědi

Image result for velký a malý polsky klic

DIY- VÝROBA HMYZÍCH DOMEČKŮ
Škvoři jsou neskutečně zajímaví a užiteční. Jak? Nenapadá vás k čemu příroda tyto tvorečky potřebuje?
Strom pposkytuje útočiště nejen ptákům, ale také různým broučkům. Jedni z nich jsou právě škvoři. V potravě škvorů převládají mšice, vajíčka hmyzu a roztoči, kteří rostlinkám škodí. Škvoři tak přirozeně chrání strom před škůdci.
– Co budeme potřebovat?: hliněný květináč (průměr 8-10 cm), přírodní provázek, sláma, klacík, korálky

CO VŠECHNO NÁM UŽ VENKU KVETE?
Začíná nám jaro, venku začíná kvést spousta kytiček. Pohledej, jestli nemáte doma atlas květin a vem si ho s sebou až půjdete na procházku a najdi si ty, které nepoznáš. V deníku si udělej malý herbář, ať už si kytky nakreslíš/vytiskneš/usušíš, dopiš si k nim, jak se jmenují a k čemu se dají využít.
Z e-klíčů můžeš využít např. https://botanika.wendys.cz/

Podívej se jestli sis náhodou nesplnil/a nějaký bod ve stezce či cestičce 🙂

PŘÍRODA TROCHU JINAK

Přírodu můžeme vnímat jako rostlinky, zvířátka či vůni jehličí. Můžeme se na ni však podívat i trochu blíž. Vítejte ve světě chemie! Většina z vás se nejspíš k chemii ve škole ještě nedostala, ale to vám nebrání udělat si doma nějaký lehký, zábavný pokus. Věci, které budete potřebovat hravě najdete v kuchyni či koupelně. Důležité je zavolat si na pomoc nějakého toho dospěláka! Tak začneme

🙂

Gumové vajíčko
Budete potřebovat jen:
neoloupané vajíčko
ocet
nádobu

Experiment je velmi jednoduchý. Do vhodné nádoby vložíte uvařené vejce a zalijete octem, tak aby bylo vajíčko ponořené. Počkejte den a ocet vyměňte. Po pár dalších dnech by mělo vajíčko „ztratit“ svou skořápku. Pokud použijete syrové vejce budete mít jakoby průhledné vajíčko, které i bez skořápky drží svůj tvar. Pokud použijete vejce vařené na tvrdo z vajíčka se vám tak trochu stane hopík.
A co se vlastně stalo? Kyselina octová rozpustila oxid vápenatý ve skořápce. Neboli kyselina, která dělá ocet octem jakoby ´snědla´ vajíčkovou skořápku. Skořápka se sice rozpustila, ale blanka pod ní zůstala. To je důvod, proč vajíčko drží svůj tvar.

Upozornění: Vajíčko poté už nejezte!

Celá duha barev
Budete potřebovat:
výluh z červeného zelí
citrónovou šťávu
prací sodu s vodou
jedlou sodu s vodou
ocet
šampón
jar
několik menších nádob
prkénko s nožem
malý hrnec s vodou

Na tento experiment už opravdu potřebujete dospělého, zodpovědného člověka. Je zde práce se (slabšími) kyselinami a zásadami, nožem či vařením na plotně. Jako první je potřeba si vyrobit výluh z červeného zelí. Asi 3 listy si nadrobno nakrájíte a vložíte do menšího hrnce s vodou. Zelí s vodou přivedete k varu, poté stáhnete z plotny a necháte asi 5-10 minut vylouhovat. Můžete směs i zamíchat. Hotový výluh je ten, který je tmavý červenou-modro-fialový.
Jednotlivé tekutiny a roztoky si nalijte postupně (stačí malé množství) do menších nádob. Zaznamenejte si v jaké nádobě je jaká látka a pak ke každé postupně přidejte trochu výluhu. Jednotlivé tekutiny změní barvu! Nejlépe je to viditelné v průhledných nádobách. A věřte nebo ne, kromě pěkných barviček jste právě určili kyselinu a zásadu.
Co se tedy stalo? Červené zelí je přírodním (docela i přesným) indikátorem. Dají se jím nahradit pH papírky nebo acidobazické chemické indikátory. Jinými slovy rozeznává kyseliny a zásady. Podle barvy se pak dá určit síla kyselosti.
Barevná škála:
červená – silná kyselina
růžová – slabá kyselina
fialová – neutrální
modrá – slabá zásada
zelená, žlutá – silná zásada

Neviditelný inkoust
Potřebuješ jen:
citrónovou šťávu
zapálenou svíčku
papír
vatovou tyčinku nebo tenký štěteček

Potřebuješ poslat tajnou zprávu, o které nesmí nikdo vědět? Tohle je způsob, který můžeš použít. Na čistý suchý papír napiš tyčinkou či štětečkem svou zprávu a nechej ji uschnout (ne na slunci ani jiných teplých místech). Až bude papír opět suchý zapal si svíčku a papír nad ním opatrně zahřej. Papír nesmí začít hořet, jen se zahřát. Text ti zhnědne a půjde opět přečíst. Posílejte si s kamarády dopisy, které nikdo nezjistí!
A co se vlastně děje? Přírodní cukry v citrónu se zahřívají a tmavnou mnohem rychleji než papír. Nemusíš jen psát, můžeš zkusit i nakreslit obrázek a ten pak někomu zjevit před očima. Experiment bude fungovat i s mlékem nebo s vodou s cukrem.

Hlavně buďte opatrní a užijte si to. Chemii zdar!

Krystalizace soli
Budeme potřebovat: sklenku, sůl, provázek, tužku, vodu
Do sklenice nalejeme libovolné množství vody, může být teplá i studená. Přidáme sůl a budeme míchat až se nám sůl rozpustí. Po rozpuštění soli vezmeme tužku a namotáme na ni provázek. Tužku položíme na hrdlo sklenice tak abychom provázek měli ve vodě. Teď už jen stačí par dní a můžeme pozorovat jak nám sůl krásně krystalizuje.

LandArt
-chceš zkusit něco nového venku na procházce? Zkus Landart (land=země, art=umění) Potřebuješ k tomu jen přírodniny, nejlépe ty co nemusíme trhat.

MOTÝLCI
-poznáš už ptáčky, zvířátka či květiny? A co takhle motýlky, odpovědi jsou zašifrované ve zlomku. Pokud nevíš jak se zlomky luští, tak se ti to níže pokusím vysvětlit, ale tady na webu—-> ve skautském zápisníku—->zlomky. Je to skvěle vysvětlené, tak určitě mrkni i tam.

spodní čísla (1,2,3,4,5,6) znázorňují spodní (neboli jmenovatel :D) a vrchní zase vrchní (čitatele)

podívej se kde je spodní číslo 4, u písmen P,Q,R,S,T. A vrchní číslo 3 v tom čtvrtém chlívečku. Ano, je pod R. Takže první zlomek je R.
Vylušti, odpověď najdeš pod obrázkem zlomků.

Odpověď zkouškového zlomku: růže

ŽÍŽALÍ FARMA
Třídění plastů, skla a papíru je už dnes běžná činnost našich domácností, co ale s bioodpadem, že by šlo i sním ekologicky naložit? Existují takzvané „žížalí farmy“, které můžete chovat v pohodlí domova, veškerým bioodpadem, který vám v kuchyni vznikne lze totiž tyto žížaly krmit. Hnojivo potom lze využít ke hnojení záhonků, půdy a podobně. Zkus si doma vytvořit svou vlastní žížalí farmu 🙂 .

ČAJÍČKY

Zelený čaj

Zelený čaj a jeho blahodárné účinky
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • krevní tlak
  • hladinu curku v krvi
  • snižuje únavu

Černý čaj

Pozitivní účinky černého čaje na naše zdraví • Styl / inStory.cz
  • pomáhá proti rakovině, mrtvici a infarktu
  • snižuje krevní tlak
  • rozšiřuje průdušky,
  • pomáhá při nachlazení

Ovocný čaj

Návod na dobrý ovocný čaj - Čaj je naše vášeň
  • je vhodný pro všechny věkové kategorie
  • obsahuje řadu vitamínů a minerálních látek
  • pomáhá při trávení
  • podporuje imunitu
🙂

ČAJ Z KVĚTINEK

Zkoušela si už někdy uvařit čaj z bylinek a květinek. Není na tom vůbec nic těžkého, při procházce si natrhej květy sedmikrásek, fialek, pampelišek, podbělu, plicníku, řebříčku, listy jahodníku nebo květy hluchavky bílé, které nyní rostou volně v přírodě  (najdi si na internetu nebo v atlasu rostlin, jak vypadají). Květy omyješ ve vodě a necháš usušit. Poté jen zalij horkou vodou a nechej vylouhovat, při práci s horkou vodou určitě popros o pomoc někoho staršího.

ZELENÝ ŽIVOT
Modrý život od Jaroslava Foglara už známe, ale co takhle vyzkoušet Zelený život, díky kterému se lze po celém dni poohlédnout a zamyslet se, jak náš každodenní život pomohl nebo naopak uškodil životnímu prostředí. Jak to funguje? Výzva trvá 45 dní, každý den večer si vybarvíš políčko jestliže: 1) jsi zvládla celý den bez použití plastového sáčku v obchodě, 2) jsi recyklovala vytvořený odpad, 3) jsi pila vodu, namísto minerálek v pet lahvích, 4) šetřila jsi energií, když to šlo, 5) jsi jedla zodpovědně (to znamená- zájem o to odkud jídlo pochází, jak bylo zpracováno- potom je jen na tobě, zda to shledáš správným), 6) ulevila přírodě od odpadků, 7) když to šlo, ušetřila trochu vodu a zbytečně jí neplýtvala

–>tabulku pro zelený život najdeš zde: https://casopisy.skaut.cz/skaut/tagy/šetrné%20chování

ZASAĎ SEMÍNKO
Co si tak vyzkoušet vypěstovat vlastní bylinky? Třeba bazalku nebo oregano na vaření, pažitku a řeřichu na chléb s máslem nebo mátu a meduňku na vynikající bylinkový čaj. Budeš potřebovat pouze zavařovací sklenice, kamínky, hlínu, semínka (seženeš v obchodě), trpělivost, lásku a vodu, aby ti ze semínek vyrostly bylinky 🙂 .

NOČNÍ OBLOHA
Taky už se těšíš na letní noční hvězdnou oblohu? Co takhle ulovit tento rok na táboře bobříka hvězd? Že nepoznáš hvězdy a souhvězdí? To vůbec nevadí, můžeš si zkrátit čas v karanténě, vytvořit si domácí souhvězdí a trénovat 🙂 .

Poznávejme souhvězdí

PAMPELIŠKY
Krásné paloučky žlutých koberců nám v tomto nelehkém čase mohou vykouzlit úsměv na tváři. Pampeliška neboli Smetánka lékařská je také velice léčivá a má mnoho využití. Zkus si z pampeliškových květů, listů nebo kořene uvařit nebo vytvořit 🙂 .
návod na pampeliškový olej: https://farmazdravi.cz/pampeliskovy-olej-k-cemu/
návod na pampeliškovou mast: https://www.jaktak.cz/jak-vyrobit-vyuzit-pampeliskovou-mast.html
návod na pampeliškový med:
https://bylinkopedie.cz/pampeliska-lekarska/
návod na salátek z pampeliškových listů: https://recepty.vareni.cz/pampeliskovy-salat/
čaj z pampeliškového kořene:
https://bylinkopedie.cz/pampeliska-lekarska/