Souhvězdí

Někdo mezi těmi miliony hvězd na obloze nevidí vůbec nic, ale jiní s větší fantazií dokážou rozeznat delfínka, naběračku nebo vozík, ptáka letícího na jih atd… Tak abych pomohla vaší fantazii, dala jsem dohromady obrázky některých známějších souhvězdí včetně starořeckých legend. Jedna věc je zapamatovat si tvar souhvězdí, ale druhá a mnohem těžší věc je toto souhvězdí poznat na noční obloze. Hodně štěstí s objevováním;)

Celé noční nebe je rozděleno bezezbytku na 88 souhvězdí. Je důležité si uvědomit, že jednotlivé hvězdy tvořící souhvězdí neleží vedle sebe jako nakreslené na papíru, ale mohou být od sebe vzdáleny tisíce kilometrů. Pouze my na Zemi je vidíme vedle sebe a dokážeme v nich vidět různé tvary.

Cirkumpolární souhvězdí (ty, které nikdy nezapadají):

Velký vůz (neboli Velká Medvědice)                                                    Ursa Maior

  • Diovi se zalívila dívka Kallistó, kterou potom žárlivá Hera proměnila v medvědici. Syn Kallistó, Arkás, matku během lovu nepoznal a chtěl ji zastřelit, když se ho pokoušela obejmout. Zeus tomu ale zabránil: Arkáse také proměnil v medvěna a oba umístil na noční oblohu v podobě velkého a malého medvěda.
  • Prodloužením zadní části vozu 5x směrem nahoru můžeme najít Polárku z Malého vozu.
  • V Americe tomuto souhvězdí říkali velká naběračka…

Malý vůz (neboli Malý Medvěd)                                                            Ursa Minor

  • Báje je stejná jako u Velkého vozu.
  • Nejjasnější hvězdou je Polárka neboli Severka, která ukazuje severní pól. Najdeš ji na konci oje nebo pomocí Velkého vozu.


Drak
                                                                                                                    Draco

Lyra

Lyra

  • Lyra je starodávný hudební nástroj podobný harfě. Pověst o souhvězdí Lyra je o velkém umělci Orfeovi, který ji dostal od samotného boha umění Apolona. Když na ni hrál, všichni kolemjdoucí, lidé i zvířata, k němu přicházeli a ani listnatý platan neházel stín na polní kvítek. Všude panoval klid a mír. Nade vše miloval svou ženu Euridiku, kterou ale uštkla zlá zmije, a i když si ji vyprosil v samotném podsvětí, stejně nakonec oba zůstali Hádově říši mrtvých.
  • Toto malé obdélníčkové souhvězdí  najdeš mezi hlavou draka a labutí.
  • Nejjasnější hvězda, Vega, tvoří spolu s Altairem (Orel) a Denebem (Labuť) letní trojúhelník, který na obloze opravdu září.

 

Severná koruna                                                                                                       Corona Borealis

  • Korunka patřila kdysi Ariadně, dceři krétského krále Minóa, který měl za syna Minótaura (napůl člověka a napůl býka). Po smrti jejího osvoboditele Thésea se s ní oženil bůh Dionýsos a na utěšení jejího smutku jí věnoval překrásnou diamantovou čelenku. Zanedlouho zemřela i Ariadna, a proto Dionýsos vyhodil její korunku na oblohu, aby už ji žádná jiná žena nemohla nosit.
  • Severní koruna září na obloze poblíž Lyry.
  • Staří arabové v tomto souhvězdí viděli spíše rozlomenou mísu a australští domorodci zase bumerang. Co v tom vidíte vy?

Labuť

                                           Cygnus

  • V labuť se proměňoval vládce bohů Zeus, zvláště když se chtěl podívat mezi lidi. V podobě labutě chtěl získat krásnou Ladu, a tak se nechal pronásledovat orlem, před kterým ho Lada zachránila.
  • Bílá hvězda Deneb v ocasu Labutě tvoří již zmíněný letní trojúhelník. Souhvězdí najdete v Mléčné dráze jak letí směrem na jih.

Orel

                                      Aquila

  • Podobně jako Labuť i Orla najdeme v Mléčné dráze. Také tvoří letní trojúhelník, kterému Francouzi říkají tři krasavice.

 

Kasiopeia

Cassiopeia