Skautské dovednosti

HOBIT aneb cesta tam a zase zpátky

– uvař si oblíbený čajík, otevři nějakou dobrou čokoládu a pusť si tuto audioknihu: https://www.youtube.com/watch?v=LPXHinunHa8
– Chtěla by ses někdy vydat na podobnou dobrodružnou výpravu stejně jako Bilbo Pytlík, to nejprve musíš umět číst z map, svět je velikánský a snadno se v něm člověk ztratí. Vyzkoušej si navrhnout mapu vlastního okolí, co vše se nachází kolem tvého obydlí, nebo oblíbeného místa. Vytvoř mapu, ve které využiješ topografické značky na obrázku níže.

Image result for orientace značky
TOPOGRAFICKÉ ZNAČKY

SKAUTSKÝ BOREC https://borec.skauting.cz
Skautský borec je roverská výzva, která si bere inspiraci ve Foglarově Modrém životě. Cílem je získat co nejvíce bodů za plnění denních úkolů rozdělených do několika kategorií, které rozvíjí tvé tělo i mysl.

SKAUTSKÉ ODBORKY https://odborky.skaut.cz
Odborky jsou staré skoro jako český skauting sám. První vznikly ještě za Rakouska-Uherska. Např. odborka LYŽAŘ, to byla tehdy novinka. Lyžování bylo v té době u nás téměř neznámé. A přitom to byl skvělý vynález, díky kterému se tehdy v zimě nejeden dědeček a prababička dostali do školy, nakoupit a do kostela. Odborky prostě pomáhaly rozvíjet se v činnostech, které byly aktuální.

MODRÝ ŽIVOT
Modrý život je několik úkolů, které by se člověk měl pokusit každý den splnit. Přišel s nimi Jaroslav Foglar (přezdívkou Jestřáb), skaut, který nám krom Modrého života a bobříku přinesl do světa skautingu spoustu skvělých a dobrodružných knih (např.: Hoši od Bobří řeky). Za splnění si vždy můžete vybarvit políčko.

Image result for Modrý život
MODRÝ ŽIVOT

BOBŘÍCI
-Co jsou bobříci? je to taková „výzva“. Máme spoustu bobříků, hladu, mlčení, hmatu, květin, paměti…Většinou se plní na táboře kde je na to čas a na konci tábora-u táboráku se vyhlásí lovec bobříků.
tady je všech 26 bobříků https://www.tokamaradi.cz/doc/oddil/26_bobriku.pdf
-Pokud ti přijde těžké mlčet 24 hodin, zkus třeba 2 hodiny, po pár dnech 4 hodiny a tak… po malých krůčcích postačí

SKAUTSKA JE VESELÉ MYSLI

-Příběh k zamyšlení k skautskému bodu zákona, skautka je veselé mysli

OPIČÍ PĚST
-Umíš uvázat opičí pěst? Ne? V klidu já taky ne :D, ale vždycky jsem ji chtěla umět a teď když máme všichni čas tak je na to ta pravá chvíle, tak hurá do toho!!!

HISTORIE SKAUTINGU
-Zjisti jak jsi na tom se znalostmi historie skautingu. Není to žádné velké čtení, ale pouhý test.
Zde najdeš opravdu základy https://testi.cz/testy/vase-testy/skauting/
Tady už jsou i trochu záludné otázky https://www.tyden.cz/rubriky/relax/test-havel-skautem-aneb-co-vite-o-ceskem-skautingu_191305.html#kviz-100
Tady to není jenom o historii ale také o kroji, skautské hymně… http://www.testpark.cz/testy/ostatni/skaut-junak-794

TAJENKA

TAJENKA

Omlouvám se, když jsem doplňovala tajenku, tak jsem tam našla tak 3 chyby.

Tak co už máš tajenku?? A víš vůbec kdo to je? Pokud ne, nevadí, teď se to dozvíš. Popelka Biliánová se pokoušela o dívčí skauting, v době kdy Svojsík konal svůj 1. Tábor. Důkladně promyslela svůj první tábor. Bylo jí 50 let, když sepsala program, vydala inzerát a odjela s dívkami na statek ponořený v lesích. Zde pracovaly, čelily nepřízni počasí i jinému než městskému životu. A výsledek: „A až někdy život postaví naše mladé skautky do nepříznivých okolností životních – až na cestách, při stěhování, za náhlé povodně nebo požáru ocitnou se snad s rodinami mimo zvyklý život a jeho pohodlí – nebudou zde státi v marném pláči a bez rady, ale chutě sáhnou ke svépomoci a s důmyslem vynasnaží se opatřiti svým drahým, co k životu jest nejpotřebnějšího.“
Popelka lesní osadu zorganizovala i další rok a své zkušenosti sepsala do knihy O dívčím skautingu.
Svojsík ji přizval k práci na formování dívčího skautingu.
Pokud jsi někdy byla v Praze na Vyšehradě, tak se tam nachází dům, ve kterém žila.

PLNĚNÍ STEZEK DOMA
Tak když už jsme doma a máme čas samy sebe rozvíjet, co takhle si pomoct nějakými úkoly ze stezek? Samozřejmě najdete ve svých stezkách i spoustu jiných úkolů. Rozhodně doporučuji si sednout, prolistovat stezku a začít plnit. Teď je ten správný čas. 😊

DALŠÍ ÚKOLY ZE STEZEK

ZDRAVOVĚDA

Připravila jsem pro tebe takový „test“ ohledně zdravovědy, během pár dní přidám správné výsledky s vysvětlením.

Správné odpovědi

ÚKOLY ZE STEZEK