Pro nejmenší světlušky

Naše milá světluško,
na této stránce, během měsíce můžeš doprovázet Lucinku jejím ohromným dobrodružstvím. Každý den zde najdeš kousek příběhu O Lucince a kouzelné lucerně a také způsoby, jak si toto dobrodružství zažít. Popros maminku, tatínka, starší sourozence nebo prarodiče, aby ti kousek pohádky přečetli, popřípadě s úkolem pomohli 🙂 . Tady je odkaz s celým příběhem https://web2.mlp.cz/koweb/00/04/36/11/58/o_lucince_a_kouzelne_lucerne.pdf

PRVNÍ KAPITOLA
Pánečku, to je ale spousta kouzelných malých přátelských tvorečků, za to, jak laskavě a láskyplně se k nim Mařenka chovala, tak se jí také odvděčili. Neláká tě zajít si na procházku do lesíka a pozorně sledovat, kolik takovýchto zvířátek v něm můžeš potkat? Jakpak se asi jmenují? Zkus si je do bloku zakreslit nebo nafotit a doma vyhledat. Můžeš je také pojmenovat a postavit jim domeček, aby se měli, kde schovat.

DRUHÁ A TŘETÍ KAPITOLA
Teda, to jsem zvědavá, jestli Lucinka tu lucerničku najde, snad se pavoukovi, bludičce ani ropuše z jeskyně nepodaří Lucince tento úkol překazit. Každý z nás občas potřebuje do života trošku více světla na povzbuzení a naději. Zkus si vyrobit svou vlastní lucerničku, jako správná světluška. Bude se ti moct třeba hodit na táboře, co ty víš? 🙂
Vystačí ti obyčejná zavařovací sklenice, svíčka, kterou nakonec vevnitř zapálíš (o to popros rodiče nebo starší sourozence) fixy, kterými lze lucernu vyzdobit barevné papíry nebo provázek, kterým můžeš sklenici polepit, popusť uzdu své fantazii.

Laterne basteln mit Kindern: Schnelle Ideen für den Martinsumzug #lichterfestkita Windlicht und Glaslaternen aus buntem Seidenpapier selber machen

ČTVRTÁ KAPITOLA
Už jsi někdy byla sbírat houby, tak jako Lucinka s dědečkem? Víš, které houby sbírat k jídlu, a které nechat v lese růst dál? Tak schválně.. vyzkoušel si správně spojit hříbky na obrázku, jakpak se jmenují?

PÁTÁ KAPITOLA
Tak dnes jsme se společně seznámily se světluškou Hbituškou? Pročpak se tak asi jmenuje? Asi to bude vrcholová sportovkyně 🙂 . Uvidíme, jaký sportovec jsi ty? Zkoušela jsi už někdy pozdravit po ránu sluníčko pomocí cvičení jménem joga? Pokud ne, můžeš to vyzkoušet podle obrázku níže.

Image result for yoga for children sun solutation

ŠESTÁ A SEDMÁ KAPITOLA
Milá děvčátka, v dnešních dvou kapitolách jsme opět nahlédli do tajemné jeskyně a poznali palouček světlušek. Každá světluška se nám představila, jaká je. Zkus si vzít pastelky a namalovat samu sebe jako takovouto světlušku na paloučku, jakoupak barvu by měla tvá křidýlka? Jakpak by ses jmenoval, a proč zrovna takto?

OSMÁ KAPITOLA
Dnes Lucinka potkala nového kamaráda, Honzíka. Jakpak se jmenuje tvůj blízký kamarád nebo kamarádka? Určitě se ti po ní stýská, ale bohužel musíme tuto dobu přečkat, všichni doma. To ale neznamená, že mu nemůžeš udělat radost. Zkus jí napsat dopis nebo nakreslit obrázek a poprosit dospěláka o doručení do schránky.

DEVÁTÁ KAPITOLA
Páni, to bylo o fous a mohli jsme být ztraceni, ještě, že nám pomohla naše kamarádka světluška Mechůvka. Pojďme se podívat na značky orientace, které ti mohou pomoci v přírodě nebo v lese na procházce. Běž se projít s rodiči nebo staršími sourozenci a vyzkoušej si takovéto značky vyrobit z klacíků a kamenů. Hodně štěstí 🙂

DESÁTÁ A JEDENÁCTÁ KAPITOLA
Přesně jak řekl dědeček:„Bouřky nejsou zlé, vše se pročistí a země si oddychne, všechno zlé a špinavé se spláchne a zůstane čisto. “ Bouřku i déšť můžeme vypozorovat z mraků, jde v nich vidět i něco dalšího? Běž se na chvíli projít s někým starším ven a všímej si jaké obláčky plují nad tebou po obloze, copak ti připomínají? Jak rychle se mění? Kampak asi mizí?

DVANÁCTÁ A TŘINÁCTÁ KAPITOLA
Jejdanánku, doufejme, že se Věruška,c o nevidět zotaví. Štěstí, že ji Honzík na břehu rybníka našel. V takovýchto chvílích by se člověku hodila krabička poslední záchrany. Máš doma nějakou? Ne? Zkus prohled skříně a správně si ji vytvoř, můžeš ji potom nosit na výpravy nebo schůzky.

KPZ / TOM Zlaté šípy

ČTRNÁCTÁ A PATNÁCTÁ KAPITOLA
Zkoušela si už někdy uvařit čaj z bylinek a květinek. Není na tom vůbec nic těžkého, při procházce si natrhej květy sedmikrásek, fialek, pampelišek, podbělu, plicníku, řebříčku, listy jahodníku nebo květy hluchavky bílé, které nyní rostou volně v přírodě 🙂 (najdi si na internetu nebo v atlasu rostlin, jak vypadají). Květy omyješ ve vodě a necháš usušit. Poté jen zalij horkou vodou a nechej vylouhovat, při práci s horkou vodou určitě popros o pomoc někoho staršího.

ŠESTNÁCTÁ A SEDMNÁCTÁ KAPITOLA
V dnešních kapitolách jsme se dozvěděly o jedné z nejdůležitějších věcí na tomto světě, díky které se podařilo i světluškám získat zpět Lucinčinu lucernu. Dokážeš přijít na to, co to je? Zkus to vyluštit z této jednoduché šifry. (Vždy poznej obrázek a vem první písmenko slova, potom spoj všech 10 počátečních písmen a vyjde ti zašifrované slovo.

OSMNÁCTÁ A DEVATENÁCTÁ KAPITOLA
Jsme u konce jednoho z mnoha Lucinčiných dobrodružství, co si takhle na památku světlušek a jejich pampeliškového paloučku uplést věneček právě z pampelišek nebo jiných květinek, které venku na procházce potkáš 🙂 .